Je pravdou, že když jsem se poprvé zprostředkovaně setkala s MANOU, nevěřila jsem, že by nějaký prášek mohl plnohodnotně na delší dobu nahradit jídlo, (ač už za sebou mám různé změny v mém stravovacím režimu, hladovky a pokusy o koktejly, které mi měly dokonce zahnat hlad). 

K tomuto účelu však MANA úplně neslouží a možná, že kdybych o ní věděla dříve, nebyla bych se bývala odbývala rychlými jídly, jak to tak občas bývá, pokud třeba nestíháte. 

Předem tohoto článku bych určitě ráda předeslala, že by tekutá strava, ať už s jakýmkoliv drinkem, neměla nahradit tu pevnou, na kterou jsme odjakživa zvyklí.

MANA – strava budoucnosti

Když mi před nedávnou dobou byla nabídnuta možnost spolupracovat s MANOU, přeci jen, protože jsem odjakživa zvědavá a otevřená novým věcem, zajímalo mě, jak nápoj vlastně chutná a jestli je to opravdu takový zázrak budoucnosti v oblasti stravování, jak se o ni můžeme mnohdy dočíst. 

MANA byla založena v roce 2014 v České republice, což je i podle mě jedna z výhod, alespoň pro mě, že mi je produkt blízký tím, kde se vyrábí. Hlavními cíli bylo vyrobit takový produkt, který bude nejlépe rostlinného původu, bude obsahovat vše, co lidské tělo potřebuje, vyplní mezeru po zemědělství, které již nezvládá uživit svou produkcí lidstvo. V neposlední řadě bylo i cílem zemědělství ulehčit a přinést takový produkt, jehož příprava nebude nikterak obtížná, pokud jej budete užívat ve chvílích, kdy běžné jídlo z nějakého důvodu nestíháte. 

Snahou týmu bylo i hledat taková, ekologicky udržitelná řešení, aby se veškeré obaly minimalizovaly, ale zároveň obsah byl co nejdéle možno skladovat, což je určitě nespornou výhodou z mého pohledu v případě, pokud si zakoupíte větší balení a nespotřebováváte jej pravidelně. Nemusíte tak mít obavu z toho, že jste zakoupili něco, co musíte ihned spotřebovat nebo speciálně skladovat. Produkty nepotřebují chlazení a díky kvalitnímu obalovému materiálu vydrží až 18 měsíců

Ještě nedávno jsme se mohli u MANY setkat s plastovými odměrkami, které se také nahradily kovovými, ale ani polévkovou lžicí nic nezkazíte při  dávkování. Zde je tedy důkaz, že tým MANY neustále vymýšlí další cesty, aby bylo spotřebováno co nejméně obalového materiálu. Rovněž jste možná i zažili lahvičky s olejem, které se s práškovou směsí smíchaly, nicméně s eliminováním zbytečného odpadu se olej zakomponoval přímo do práškové směsi. 

Rychlá příprava a přenositelnost

Co se určitě tomuto nápoji nedá upřít, kromě jednoduché skladovatelnosti, je jeho snadná přenositelnost, kdy vám stačí pouze nápoj v sáčku a shaker, do kterého si poté nápoj připravíte. Můžete jej vzít i na horskou túru, přičemž jej ve vašem batohu vůbec necítíte.

Také určitě považuji za důležité zmínit jeho rychlou přípravu. Časově vás vyjde příprava tohoto drinku výhodněji, než pokud byste si zakoupili bagetu v automatu, po které se stejně potřebujete dojíst.

Z MANY můžete udělat nejen chutný nápoj, ale i výbornou ranní kaši.

Varianty MANA nápoje

Já mám v tuto chvíli prozatím zkušenost jen s ManaPowder Origin , což je prášková podoba nápoje. Milovníci příchutí však nemusí zoufat, protože výrobci mysleli i na ty, kteří čas od času potřebují změnu, nebo kterým zkrátka neutrální příchuť Powder Origin nezachutnala.

Sama sice osobně nemám problém s Origin powder variantou , ale uznávám, že po nějaké době určitě potřebuje každý změnu.

Můžete zkusit vedle verze bez příchutě ještě čokoládovou verzi. Nicméně, i varianta prášku Origin je dobrým základem pro smoothies. Do této varianty si můžete tedy přísady už pak přidat dle chuti a libosti. Pokud byste si ze začátku nevěděli rady, Mana i uvádí některé chutné recepty.

Možná jste se setkali už s připravenými nápoji . Pokud byste si nechtěli dávat práci s mícháním nápoje, můžete využít již tekutou formu, která je nabízena taktéž v originální příchuti, nebo dále v čokoládové formě, jako prášková forma.

Pokud jste milovníci burgerů, a chcete mít z hřešení zdravý pocit, můžete taktéž využít jejich novinku ManaBurger, kterou si můžete upravit již dle chuti. Záleží na vaší kreativitě.

MANA místo mouky nebo dokonce snídaňová kaše?

Pokud by vám prášková varianta MANY přece jen nesedla, můžete využít prášek místo mouky do vašich oblíbených lívanečků nebo palačinek. Já sama si z práškové směsi dělám i snídaňovou kaši, kterou si už pak jen dochutím dle sebe a přidám ingredience, které mi chutnají.

Největší mýtus – vysoká cena

Nejednou jsem se setkala s názorem, že je MANA předražená. Samozřejmě jednorázově se tak může zdát.

Jak jsem už i sama uvedla, žádný nápoj nepovažuji za něco, co by se dalo dlouhodobě udržet a nahradit za běžný jídelníček. Když jsem MANU jako jeden z hlavních pokrmů zkusila, netrpěla jsem však poté hladem nebo pocitem, že bych se měla něčím „dojíst“, jak už to tak bývá u některých rychlopokrmů, které si ve shonu sníte a ošidíte jimi oběd v práci.

Pokud byste si propočítali, na kolik vás vyjde mnohdy fastfood, plus nějaká ta cola a zákusek navíc, rozhodně by co do porce MANA vyla úsporněji a zdravěji v porovnání s bagetou za sedmdesát.

A jakou máte zkušenost s MANOU vy? Kterou z variant upřednostňujete?

A pozor, pokud si chcete o ManaPowderOrigin zasoutěžit, sledujte mé facebookové stránky a Instagram.

Článek vyšel ve spolupráci s MANOU.