Jak jsem ubrala na make-upu a nebála jsem se obnažit i s chybami

Sebedůvěra a sebeláska jsou v této době často skloňovanými termíny a díky sociálním sítím se i dost témat s nimi spojenými stala něčím, co už není tabu a o čem se nebojíme hovořit. 

V době, kdy jsem se svými některými démony (a že to tak v té době bylo) bojovala, existovala tištěná média a obdivovat jsem krásu mohla opravdu jen v barevných magazínech. Věděla jsem sama dobře, že nic není černobílé a každý máme své chyby. Jak se ale říká, s věkem přichází moudrost a v přístupu k sobě už se snažím být na sebe mírnější a netrestat se vnitřně za nedostatky. Ať je to totiž jak chce, základním kamenem všeho je sebeláska a sebepřijetí, ač vám to může přijít absurdní jak chce. 

Dost často se i podle mě bohužel sebeláska, sebepřijetí zaměňuje s přehnaným sebevědomím. Vlastně i ti, kteří šli s kůží na trh a snažili se ukázat nedostatky, mohli být označováni jako ti, “kteří si dovolí ukazovat chyby nebo je tyto chyby nevidí a ukazují se až moc.”. 

Co se týče problémů s akné, neměla jsem sice těžší formu, ale na jedné straně tváře se mi chronicky objevovaly boláky a ložiska, s kterými jsem bojovala opravdu několik let. Vím, že si ještě oproti jedincům, které obličej z akné až bolel, mohu opravdu pískat, ale popsat to, jak se tito jedinci cítí, když se bojí obličej ukazovat, zřejmě dokáži. 

Jak to u mě začalo? A proč jsem se už v pubertě schovávala pod masku korektorů?

Když jsem se začala setkávat s pupínky v pubertálním období, vlastně to pro mě bylo celkově období, kdy jsem se za tyhle nedokonalosti styděla a snažila je všelijakým způsobem zamaskovat. Dopadlo to většinou tak, že jsem na obličeji měla masku z make-upu, která na můj problém upozornila více, než kdybych vyšla ven tak, jak mě příroda v obličeji stvořila.

Obličej je přece jen něco, co ukazujeme denně. Není to něco, co bychom mohli jen tak schovat (vyjma nyní už rok trvajícího covid období, kdy jsme mohli alespoň nějakou tu nedokonalost schovat pod roušky). 

Snaha nedokonalosti zakrýt byla dlouhodobá, ale tu a tam se mi stalo, že jsem se nalíčit nestihla a zjistila jsem, že se na problém soustředím jen já, nikoliv okolí. Pro něj jsem to byla stále já. 

Snažím se více zaměřit na prevenci a péči.

Pokud šlo tedy o líčení, už jsem ho nevyužívala na násilné zakrývání chyb, ale spíše jen abych zvýraznila a pohrála si s tím, s čím se dalo. Také jsem se čím dál tím více zajímala o pečující kosmetikou a snažila se přijít na to, co mi sedí a jak mé tělo reaguje. Zkrátka pro mě byla na prvním místě čistící a pěstící rutina než vrstvy make-upu a zanesená pleť. Pravdou je, že v tomto ohledu představuje významnou část i strava, kterou můžeme hodně ovlivnit. Snažím se pleti ale dopřávat potřebnou hydrataci, a to platí i v pitném režimu, který si dopřávám. 

Co můžete udělat hned, neodkládejte na zítra!

Pleť jak z alabastru nebudeme mít sice ze dne na den, ale můžeme napomoci eliminování akné alespoň tím, že si najdeme čas na svou denní rutinu a pečující rituály. Pokud si najdete čas na oblíbený seriál, můžete právě při něm věnovat i chvíli sobě a všechny procedury spojené s péčí brát jako odměnu po náročném dni. K tomuto i nádherně slouží přímo sestavené programy. Mám ráda, pokud kosmetika má přesah i do medicíny, ale pracuje i s přírodními koncepty, a tou je právě EPIDERMA, se kterou jsem se před několika měsíci seznámila a zkoumala její filozofii, zaměření a složení. Objevným je u této značky právě Betuldiol® a díky němu se i EPIDERMA nejen vymezila od konkurence, ale odstranila obavu tam, kde se někteří mohli obávat kosmetiky, která by potenciálně dráždila pleť. S tím jsem se totiž při její aplikaci nesetkala. Východisko má EPIDERMA v konopném složení, kde základem je i konopný olej, tolik účinný lék v léčbě kožních onemocnění. Extrakt z břízy betulin, který má rovněž hojivé účinky se spojil s konopnou složkou, díky nimž vznikla nová komponzice Betuldiolu, jež se může chlubit několikanásobným účinkem, a to léčivým, hojivým a čisticím. 

Jednotlivé programy pleťové péče jsou jiz zaměřeny dle konkrétní problematiky. Já nyní využívám právě ucelený program na akné, který obsahuje micelární vodu a bioaktivní krém

Akné, byť i sebemenší, dokáže dost nehezky zamávat se sebevědomím.

Micelární voda se postará o dokonalé vyčištění problematické pleti. Odstraní také přebytečný maz, (který nás, kteří mají už nějaký ten pátek trable s problematickou pletí), trápí. Díky přidanému extraktu z vrby i pomáhá vaši pleť tonizovat. Micelární voda pomáhá pleť i odličovat. V neposlední řadě pomáhá i zlepšovat celkový vzhled pleti, pokud máte přece jen sem tam nějakou jizvičku. Na druhé straně můžete registrovat, že při pravidelném používání a péči se neobjevují nové vřídky a pupínky. Jako bonus, který pro mě micelární voda má je také to, že po její aplikaci nepociťuji žádné štípání, se kterým se můžete setkat u jiných pleťových přípravků. Aplikace bioaktivního krému následuje po vyčištění pleti micelární vodou. Nanášejte stejně tak jako micelární vodu, ráno i večer na vyčištěná místa. Účinky se zpravidla dostaví po 1 týdnu užívání obou přípravků. 

Věřím, že tato minimalistická, ale úzce zaměřená péče bude účinná, ale samozřejmě je péče o pleť multifaktoriální záležitostí. Obnáší i úpravu stravy a celkového životního stylu, který v některých oblastech ještě mohu stále zlepšovat (ach ta ponocování nad prací). 

Se všemi produkty a programy EPIDERMY vás ale budu postupně seznamovat a informovat o novinkách. 

A jaká péče vyhovuje vám? Máte i horší zkušenost s akné? Jak jste nad těmito neduhy vyzráli a v jakých oblastech jste změnili styl nejvíce?

Foto: Vlastní archiv.