Potěšte své smysly citrusy, jalovcem a verbenou

Letošní zima se nám může zdát poněkud delší i proto, že jsme si mohli užívat vydatnou sněhovou nadílku i mimo hory. Za normálních okolností bychom možná v tuto dobu byli v teplých krajích. Pojďme na chvíli vyměnit horký čaj za gin s tonicem a citrusy, které nám dokonaleji evokují letní měsíce a potěší naše smysly. A pokud držíte suchý únor nebo zrovna alkoholickým drinkům neholdujete, potěší vás podobně laděná péče o tělo. Ta je v tomto období obzvláště důležitá.

Jalovcový zázrak jménem Gin & Tonic

Gin, společně s tonicem, si získaly prvenství v mnou konzumovaných drincích, protože miluji vše bylinné a aromatické, od čajů, přes parfémy a jinak tomu není ani u alkoholických drinků. Je fakt, že s přibývajícím věkem mi už ne vše sedne a snažím se vyhnout nesmyslným kombinacím, kdy bych druhý den s neodbytným bolehlavem litovala toho, co jsem předešlý večer zkonzumovala. Víte ale, kde a jak tento zázrak, který je tak oblíbený a navíc i v minulosti léčil malárii, vzniknul? 

Já jsem nemohla odolat a vychutnávala jsem si ho už v zimě.

Gin, (jehož název vznikl původně ze slova genever, původní směs z oleje jalovcových bobulí pochází původně z Nizozemska, kde byl poprvé objeven v roce 1650. Asi by nás vůbec nepřekvapilo, že u ginu stejně jako u jiného alkoholu, byl zamýšlen nejprve lékařský účel. Dr. Fancius de La Boie, spíše více známý jako Dr. Sylvius, který působil jako profesor medicíny na univerzitě v Leidenu chtěl gin využít na léčbu ledvinových potíží. Právě jalovec a obilný destilát byly první zásadní suroviny, které měly původnímu léčícímu účelu sloužit. 

Angličtí vojáci, poté, co gin ochutnali, přivezli tehdy, pro ně zázrak, do Anglie, kde místním obyvatelům natolik zachutnal, že byl po chvilce prohlášen za národní nápoj. 

Možná je důležité zmínit, že vedle ginu vyráběného tzv. periodickou destilací z jalovce a obilného destilátu existuje ještě varianta Dry ginu, vyráběného kontinuální destilací z obilného destilátu a bylin. 

Zřejmě pro vás bude i zásadní otázkou, jak vznikla vlastně kombinace ginu a tonicu, který je obzvláště v letních měsících tolik oblíbeným drinkem na letních teráskách. 

Právě chinin, který je obsažený v tonicu byl klíčovým lékem na malárii, se kterou se setkávali vojáci v tropických koloniích. Vojáci tyto dva drinky zkombinovali a zjistili, že hořkou chuť toniku bylinkovo-jehličnanové aroma ginu doplňuje. Tím dali základ jednomu z nejvyhledávanějších míchaných nápojů v dnešním drink menu. 

Dávka bylinného elixíru 

Protože jsem milovník kombinace ginu a tonicu a ráda zkouším různé druhy ginu, oslovil mě Larios, který jsem do této doby neměla šanci vyzkoušet. Co mohu ihned vyzdvihnout, je jeho přírodní, přirozené a lehké aroma. Skoro bych i řekla, že by se mohl pít i sám, protože chuť je opravdu jemná. Právě jeho hladší chuť jej odlišuje od jiných, sušších typů ginů. V jeho chuti se snoubí charakteristická vůně jalovce, koriandr nebo pomerančová kůra. 

A nemohla jsem odolat, když jsem viděla balení i s obrovskou číší, do které si tuto kombinaci můžete namíchat i v nadcházejících teplejších dnech, které nás s jarem čekají. 

Chvála zimního období 

Že byla tato zima po několika letech tou nejpovedenější z hlediska sněhové nadílky ani nemusíme není pochyb. A vzhledem k tomu, jaké už téměř rok panuje zvláštní období, mi přišla tahle zima i svým způsobem magická. Pro ty, kteří se po vánočním a silvestrovském veselí šetřili v konzumaci alkoholických drinků a stále ji plánují omezit, mám dobrou zprávu. Gin a Tonic můžete zažít i jinak než ve Vašem oblíbeném drinku. 

Baylis & Harding má nejen příjemně aromatickou péči o tělo, ale také roztomilé balení.

Značka Baylis & Harding vám může nabídnout vychutnání ginu a tonicu i v péči o sebe. Britská rodinná firma se již od sedmdesátých let 20. století zabývá výrobou vůní a prvotřídní kosmetiky, která má především potěšit vaše smysly. Výrobci se snaží opravdu vybírat ingredience tak, aby potěšily všechny vaše smysly a vy jste si tak na chvíli mohli představit, že jste na bylinkové zahrádce, nebo rozkvetlé louce anglického venkova.

Sprchový gel Gin & Tonic vám nejenže navodí nadcházející léto, které doufáme, že nám snad bude přát i tak, abychom si naše oblíbené drinky vychutnávali co nejvíce venku. Navíc je příjemně osvěžující, což ocení i ti, kteří si dopřávají spíše ranní sprchu. Pakliže se neobejdete bez tělového mléka, v této sadě oceníte teplou vůni Mulberry & Mistletoe, která vás zahalí do jemné orientální vůně. Jakákoliv kombinace jmelí má navíc uklidňující účinky. Protože bohužel nemáme vanu, šetřím si šumivou bombu do koupele do nového bytu, kde mi už ve vánočním období, (což vlastně je za chvíli), bude dělat hezký večer. Velmi mě potěšila mycí žínka, která je navíc z příjemného materiálu, nic přehnaného a určitě se k této celé sadě krásně hodí. Jste-li sběratelé kosmetických taštiček s motivy, potěší vás určitě i ta, ve které se nachází tato hřejivá sada, s motivy kačenek. Už nyní vím, že jí použiji jako koupelnový doplněk na různé kosmetické potřeby.

Vůně verbeny vás zavede do citrusovo-bylinkové zahrady.

Výrobci této značky mysleli i na to, aby produkty byly hypoalergenní a dávaly vaší pokožce to nejpotřebnější. Nepřehlédnutelným bonusem je určitě krásné balení, které vás zaujme na první pohled a jako dárek se bude jakýkoliv produkt od této značky krásně vyjímat ve vašich koupelnách. 

Vstupte do bylinkové zahrádky s verbenou

Jestli něco miluji a ráda si užívám, tak to jsou různé vůně. Asi bych neuměla říct, které typy vůní preferuji, protože jsem příznivce jak kořeněných orientálních, tak i sladších, pudrových. Ovšem vůně s podtóny bylinek, květin, citrusů, jsou pro mě jednou ze srdcovek, a to zejména v období, když si chci navodit vzpomínky na bylinkovou zahrádku, nebo třeba na loňské Maroko, které bylo po stránce vůní a chutí velmi výrazné. Citrusy se vybaví při vzpomínce na naše časté sedánky v zahradách, kde stromy byly poseté citrony a my si vychutnávali mátový čaj. Když jsem vyzkoušela vůni Verveine od Yves Rocher, věděla jsem, že jsem přesně do takové bylinkovo-citrusové zahrady vstoupila. Pokud navíc vůni promnete mezi dlaněmi, vynikne příjemná citrusová složka, která vás zavede do ovocného sadu, ve kterém si budete chtít ukořistit hned několik citrusů. 

A které vůně působí potěšení vám? Jakou kombinaci s ginem máte ještě rádi? 

Budu se těšit na vaší inspiraci.

Foto: Vlastní archiv