jak jsem se naučila po třicítce psát krasopisně

Již déle jsem se dokopávala k tomu, přihlásit se do nějakého kurzu zaměřeného na Krasopísmo. Pár mých známých se mě ptalo, proč si chci kurz platit, když je na YouTube hodně výukových tutoriálů. Mně ale v tomto ohledu do začátku nevyhovovala online forma kurzů. Tím, že jsem levák jsem pociťovala, že potřebuji do začátku větší průpravu a znát trošku více teoretický background a správnou techniku, ačkoliv je dnes videí nespočet na vše. 

Já jsem využila rozvolnění během léta a do Draw planet, (kde se mi dostalo nejlepších hodnocení) jsem začala docházet od konce června, do začátku září, stihla jsem to tedy jen tak tak, když už se blížila postupně druhá vlna.

Chalk lettering byl pro mě nejen více přívětivějším, ale také zábavnějším než kaligrafické pero.

Nejlepšího hodnocení se mi dostalo v uměleckých kurzech školy Draw planet, na jejíž webovky pokud půjdete, nebudete vědět, do jakého kurzu se přihlásit dřív (a to nemusíte být kdovíjaký artista). Nabídka je ale víc než lákavá a až opadne pandemie a bude vše jako předtím, určitě bych se ráda přihlásila na jiný kreslící kurz. 

Na co se můžete na kurzu těšit? Co vše jsem se na kurzu naučila a co mě bavilo nejvíce? 

Pro koho je kurz určen?

Já jsem na začátku neměla žádná velká očekávání, protože jsem nikdy nechodila do žádného uměleckého kroužku a díky mé levorukosti jsem spíš trpěla, pokud šlo o jakékoliv ruční práce, obzvláště kreslení. Zrovna písmo patřilo vždy mezi ty nejúhlednější už na základní škole, navíc jsem i dnes, v moderní online době, milovnice zápisníků, bloků, psacích potřeb a pokud mám možnost cokoliv vytvořit psaním, jsem ve svém živlu. Nemusíte se tedy cítit frustrováni, pokud nevytváříte po 9 lekcích zdobné plakáty, protože u všeho platí, že jde hlavně o trénink. Všichni lektoři, kteří lekce vedou, jsou maximálně trpěliví a i malý pokrok je pokrok. Tudíž se nemusíte obávat, že tahy kalifrafickým perem nebo fixem můžou vypadat v prvních lekcích spíše  nemotorně a z větší části rozmazaně (stejně, jako tomu bylo u mě). 

Na kolik se můžu těšit lekcí? Mám mít něco s sebou? Kolikrát týdně se mohu těšit na krasopsaní? 

Těšit se můžete na celkem 9 lekcí, z nichž 1 je bonusová. Každá lekce má celkem 3 hodiny. Každý třihodinový blok obsahuje teoretický background, nacvičování tahu a daného typu písma a v druhé části už si vybíráte buď šablony, podle kterých si už zkoušíte praktický nácvik nebo si můžete zkusit svůj vlastní projekt, který vás v rámci tématu zaujme. Kurzy kaligrafie probíhají jednou týdně dle toho, jak jste si den zvolili v rezervaci kurzu. Případné změny jsou vám koordinátory lektorů vždy hlášeny.

Určité předlohy pro mě přece jen byly výzvou.

Také se nemusíte bát koupě vybavení, protože veškeré potřebné psaní náčiní vám bude zapůjčeno na každém kurzu. Také obdržíte na každé lekci zpracovaná témata, dle obsahu lekce. A pokud byste potřebovali přece jen poradit, kde dále sehnat příslušenství a psací potřeby, nebo tipy na domácí doučování, lektoři vám na každé lekci předají doporučení na online vzdělávání. Pokud byste věděli předem, že se na jakoukoliv lekci nemůžete dostavit, rozhodně o ni nepřijdete a můžete si ji kdykoliv nahradit, protože v týden vaší lekce běží paralelně tento kurz v jiné dny. O svůj oblíbený kreativní čas tedy nebudete nikterak ochuzeni. 

Co vás čeká a nemine? S čím jsem nejvíc zápolila a co mě naopak bavilo nejvíce?

Osnovu a co vás čeká vždy naleznete u vámi vybraného kurzu. Nebudu tu příliš spoilovat, abyste se mohli o to více těšit. Za sebe jsem tedy nejvíc bojovala s kaligrafickým perem a inkoustem, které pro mě jako pro leváka nebyly úplně user friendly. Naopak pro mě byl přívětivější brush pen. Nejvíce mě nadchla jedna z posledních lekcí, kde jsme prováděli chalk lettering. Nevěřila jsem, že mě kreslení křídou tak chytne. A oproti lekcím, kde jsem téměř bojovala s kaligrafickým perem a inkoust měla i za ušima, to pro mě byl přece jen větší relax. 

Stihli jste si během covidu také udělat nějaký kurz? Která forma vám více vyhovuje? A v čem máte v plánu se dále vzdělávat?

Foto: Vlastní archiv.