Dokáži se obejít bez sacharidů? Mé 4 týdny s ketodietou

Před vánočními svátky jsem měla možnost navázat spolupráci s Ketomixem, o kterém jsem slyšela nejvíce v rámci různých dietních programů. Zhodnocení píši až nyní, protože jsem jednotlivé pokrmy zahrnula do mého, už běžného režimu i po skončení a chtěla jsem, aby hodnocení bylo co nejvíce objektivní. V průběhu ketodiety, kterou jsem si naordinovala měsíc před vánočními svátky, můžeme být totiž ovlivnění aktuálními pocity, kdy se nám nedostává toho, na co jsme byli zvyklí a můžeme hodnotit pokrmy i negativněji. 

Neslibovala jsem si od diety zprvu žádné zázraky, byla jsem spíše více zvědavá. Neměla jsem problém v dočasném omezení dosavadního jídelníčku, protože jsem si sem tam za čas naordinovala očistu těla, která je jen o šťávách a ovoci. 

Na ketodiety jsem četla nespočet recenzí a chtěla jsem vědět, jak jednotlivé pokrmy chutnají a zda-li bych šla do něčeho podobného znova. 

Jak začít?

Než s jakoukoliv ketodietou začnete, je určitě dobré eliminovat veškeré společenské události, na kterých by vás mohlo lákat hřešit nejen jiným jídlem, ale i přemírou alkoholu. Dopřát si pár deci můžete a neohrozíte tím ani průběh ketodiety. V něčem právě tato covid doba přeje, a to jsou omezená setkávání, proto jsem do Ketomix diety šla, ačkoliv se před Vánocemi podniky na nějakou dobu otevíraly. Pokud však přece jen budete slavit událost nebo vás bude čekat během diety setkání, na kterém byste mohli švindlovat, zkuste si připravit alternativní keto dobroty. Receptů existuje nespočet. 

Ketodiety, se kterými se v dnešní době můžete setkat, v hojné míře vycházejí z Atkinsonovy diety, která vznikla na přelomu 70. let min. století. Atkinsonova dieta má i dnes miliony příznivců na celém světě. Funguje na základě snížení příjmů sacharidů. Pokud se tělu nedostává energie z cukrů, sáhne do vlastních tukových zásob. 

Jestli si stále nejste jisti, určitě si předem přečtěte principy ketodiety, konzultujte váš zdravotní stav s lékařem, pokud si nejste jisti, zda-li vám tento program sedne. Nejste-li si jisti, do jakého z programů na samotném začátku jít, můžete zvolit krátkodobý 7denní program, abyste si otestovali, zda-li by vám dieta seděla i na delší dobu. Využít můžete i zkušeností na facebookové skupině, kde vám odbornější rady poskytne i výživový poradce. 

Kaše patřily k mým oblíbeným Ketomix pokrmům i díky snadné přípravě.

Na jak dlouho ? 

Program si můžete naordinovat až na 4 týdny. Jak jsem ale výše uváděla, můžete si zkusit i krátkodobý program na 7 dní. Na facebookové skupině, která je určena k vzájemnému propojení, poradenství a povzbuzení můžete i jednotlivé pokrmy operativně dokoupit, nebo vyměnit, pokud by vám jakýkoliv z nich nesednul. 

Co se děje v první fázi 

První fáze by měla trvat od 1 až do 8 týdnů. Je tzv. zatěžkávací zkouškou a zásadní, protože v tomto začátku se dostáváme do stavu ketózy. V tomto stavu tělo reaguje na nepřítomnost sacharidů a energii si bere z tuků. S těmi, které přijímáme spalujeme tělesné a rychleji hubneme. V 1. fázi je důležité obzvláště důležité dodržovat jídelníček, a to 5 jídel denně. Trápení hlady tedy nezažijete, naopak budete jíst častěji, ale po menších porcích. Výhodou je, na čemž jsem se shodla i s respondentkami, které Ketomix držely, že nemusíte přemýšlet nad vařením a jídly na další den. Jednotlivé chody si totiž jste schopni připravit díky shakeru. V této fázi byste měli úplně eliminovat konzumaci alkoholu, který vám skrze množství sacharidů může plány velmi lehce zhatit. Přidat můžete povolenou zeleninu, ořechy a semínka. Železným pravidlem je určitě konzumace vody, a to 2-3 litry denně. 

Dodržení této fáze je vlastně nejdůležitější pro úspěšný start. Ze získaných odpovědí, které se mi podařilo obdržet, i podle respondentek nebylo obtížné ketodietu v současné době dodržovat, protože nemáme vnější lákadla, která by nás jakkoliv nutila přemýšlet nad porušením diety. 

Na co nejsme možná až tak zvyklí, je stravování se 5x denně, což nám může program do budoucna lépe naučit a strukturovat. 

Co nás čeká po ketofázi?

V této fázi platí, že si ke třem hlavním keto jídlům můžeme připravit dva standardní pokrmy (podmínkou je, že opět jsou nízkosacharidové). Druhou fázi byste neměli začínat, pokud za sebou nemáte alespoň 1 týden první fáze. Doba, po kterou držíte první i druhou fázi by neměla přesáhnout dohromady 14 týdnů. Pokud však chcete váhu výrazně redukovat, můžete se ze druhé fáze vrátit do první. Nezapomínejte opět na důkladný pitný režim. Ve druhé fázi můžete i zlehka přidat pohyb a dopřát si můžete už i pár deci vína za odměnu. Důležité je tělu dodávat i vitamíny s minerálními látkami. Pro rychlou svačinku poslouží i plátky masa. Pokud vás bude ve 2. fázi honit přece jen mlsná, můžete si do krabičky přidat zeleninu, vejce, šunku nebo nízkotučné mléčné výrobky bez cukru. 

Poslední, udržovací fáze 

Třetí fáze je takzvaná udržovací fáze. Možná, že jste vlastně po dobu vaší úpravy jídelnčku zjistili, že pro vás tohle vše nebyl trest nebo jen jednorázová dieta, která měla sloužit jen k hubnutí do šatů a plavek. V poslední fázi je důležité, abyste neusnuli na vavřínech a o podobný režim byste se měli snažit i nadále, měl by se stát vašim životním stylem, což v dnešní době, kdy se dá vařit péct zdravě, není nemožné. Jak dlouho tedy bude poslední, třetí fáze trvat, je jen na vás.

Já osobně nepocítila na sobě samotné markantní úbytek na váze. Pocit, že se budu cítit třeba i lépe byl podstatnější. Překvapilo mě, že jednotlivé pokrmy mi zachutnaly a nepociťovala jsem nepříjemnou chemickou vůni. Zahrnula jsem je i do občasného menu jako SOS záchranu, pokud si zrovna nevařím oběd na další den. 

Koktejly, které byly součástí, mě překvapily svou chutí. Bála jsem se na začátku umělosti, na kterou jsem u některých podobných programů zvyklá. Chutné byly i kaše, které jsem si připravovala k snídani a doplnila jsem si je ovocem dle chuti. 

Na co jsem neslyšela až příliš pozitivní reakce byly polévky, které respondentkám, kterých jsem se dotazovala, mnohdy i zapáchaly. Polévky mě osobně ale nezklamaly a v mé pracovní skříňce zůstaly jako lepší varianta, oproti jiným podobám z pytlíku. 

Chutná, ale hůře zpracovatelná, mi přišla omeleta. Ač jsem dodržovala dávkování dle pokynů i dobu, po kterou měla být omeleta na pánvi, setkávala jsem se s tím, že se mi často rozpadala, takže poté vypadala spíše jak míchaná vajíčka. Tento postřeh mám však i respondentek, které mi daly podobnou zpětnou vazbu. 

Nespornou výhodou Ketomix diety je, že pokud vám některý z produktů nesedne, můžete ho na facebookové skupině vyměnit za jiný, pro vás více chutnější. Jednotlivé pokrmy můžete použít i jako přísady do jiných jídel. Často jsem se setkávala s tím, že z kaše, která nemusela chuťově zaujmout se daly krásně udělat lívanečky. Polévková směs se zase dala využít do ketochlebu. Nestane se tedy často, že by cokoliv zůstalo jen tak nazmar a nevyužité. 

A co vy? Zkoušeli jste program Ketomix, případně jinou alternativu nízkosacharidové diety? Jak se vám dařilo jednotlivé fáze zvládat? Vrátili byste se znovu k této podobě ketogenní diety, v podobě takto nadávkovaných pokrmů? 

Budu ráda, pokud se mnou budete vaše postřehy sdílet. 

Článek vznikl i na základě spolupráce s Ketomix.