Letní vzpomínková sonáta ve znamení Saudade

S výrazem Saudade (vyslovíte jako sou-dá-dží) jsem se setkala při pročítání Atlasu štěstí. Pravdou je, že pozitivně laděné literatury mi prošlo pod rukama nespočet. Ne vše jsem přečetla důsledně. Protože ale ráda poznávám mentalitu a kolorit jiných národů, zajímalo mě, co přesně představuje štěstí pro jednotlivé národnosti. 

Jako melancholickou povahu, která se však snaží vytěžit z každého okamžiku maximum mě zaujalo brazilské pojetí štěstí. Nejen, že bych tuto zemi chtěla navštívit, ale pravdou je, že mě melancholické ladění u vášnivých Brazilců vcelku překvapilo. Což samozřejmě neznamená, že melancholici musí být jen zasmušilí uplakánci, kteří se schovávají v koutě. 

Letní barvy.

Saudade znamená pocit neustálé touhy, melancholie a stesku po štěstí, které pominulo. Pro mě samotnou to není nikterak trýznivé. Neustálá touha po nových prožitcích, po tom, co nejvíce věcí vyzkoušet, abych na ně poté mohla jen příjemně vzpomínat, mě žene kupředu. Samotné prožívání tohoto stavu je však hluboké. Vyjadřuje i stesk po něčem, co se (už možná) nebude opakovat. Psychologové se dokonce shodují, že má tento druh uvažování své výhody, pokud přijmeme zármutek jako naší součást a že je OK nebýt OK. Pomáhá nám se smířit se s tím, že se ze všeho jednou dostaneme a posuneme se dále. 

S fotografem Michalem Smolkou jsme v srpnu vyrazili do ulic severočeské Kadaně, (která je plná romantických zákoutí a úzkých uliček) a nafotili jsme sérii fotogarfií, které měly vyjadřovat hřejivé letní okamžiky protkané smyslnou ženskostí a melancholií. Být křehkou, zranitelnou, citlivou, smutnou, ale i veselou, romantickou, éterickou. Být Infinitou

Posuďte sami, povedlo se nám to? 
Článek vznikl ve spolupráci s Oriflame.

Foto: Michal Smolka, Michal Smolka Foto , Instagram – Smolka Michal.