Bylinková medicína na kožní neduhy

Že mohou představovat kosmetické produkty a správná rutina významné kroky v péči o pleť, už víme. Péči o naši pokožku můžeme podpořit domácí bylinkovou lékárnou. Máte-li možnost a pěstujete některé z bylinek, můžete zevní léčbu doplňovat i přírodními zdroji, které mohou podpořit očistné procesy ve vašem těle. 

Bříza bělokorá 

Bříza roste v listnatých a smíšených lesích, v hájích, na skalách i samostatně. Listy se trhají z větví v období května až června. Koupel z odvaru z listů břízy bělokoré velmi účinně zmírňuje kožní vyrážky a ekzémy, zabraňuje také padání vlasů. 

Heřmánek pravý 

Heřmánek se vnitřně užívá při žaludečních a střevních potížích. Zevně jej můžete použít i při kožních vyrážkách. Na mast potřebujete 250 g sádla a 2 hrsti bylinek. Poté stačí uložit do chladu. Následující den stačí zahřát, protlačit přes lněný hadřík a rozlít do kelímků. Skladujte poté jen v chladu.

Přírodní medicínu je dobré dopl´ňovat, protože ulevíte nejen kůži, ale i jiným orgánům.

Jahodník obecný 

Užívanou částí byliny je zde list, odvar se používá při léčbě revmatu, ale také při onemocnění jater a ledvin. I právě z onemocnění jater mohou potíže s pokožkou vycházet. Odvar z jahodníku užívejte 3x denně. 

Kopřiva dvoudomá 

Tato rostlina je od nepaměti využívána univerzálně, při léčbě jaterních a žlučníkových potíží, nebo při zánětu močových cest. Má protizánětlivé a protirakovinové účinky. Šálkem kopřivového čaje zlepšíte vaši každodenní fyzickou kondici. Účinek kopřivových listů je znám i v léčbě kožních potíží, alergií a také artritidě. 

Lopuch větší 

Nejen, že se používá jako prostředek při léčbě cukrovky a jarní únavy, ale také zevně i při kožních zánětech a na špatně se hojící zánětlivá ložiska. 

Maceška trojbarevná 

Maceška podporuje pocení a čistí krev. Používá se k zábalům při kožních onemocněních, jako jsou ekzémy nebo vyrážky. 

Ořešák královský 

Koupel z ořešáku je vhodná při vyrážkách a tlumí veškeré nežádoucí hnisavé procesy

Ostropestřec mariánský

Semena rostliny se používají jako sedativum, při zánětech jater a potížích se žlučníkem. V těchto orgánech mohou opět tkvět i potíže s pokožkou, které se projevují nepříjemným akné nebo dermatitidami

Vrba bílá 

Je považována za všelék. Tiší bolesti, posiluje nervy, je účinným prostředkem k tlumení revmatismu. Používá se na čištění pokožky a na zanesené póry, které trápí zejména aknózní pokožku. 

Pomáháte si v léčbě neduhů bylinkami? Jaké další se vám osvědčily?

Fotografie: Vlastní archiv.

Spolupráce: Epiderma